śr., 15.05.2024

Pokaz filmowy
Bezpłatne wejściówki

Film w Izbie Pamięci: „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK” + oprowadzanie kuratorskie

Reprodukcje obrazu „Matka Boska AK” na rozsypanych pocztówkach, pożółkłych, zniszczonych

Obraz „Matka Boska AK” został namalowany w sierpniu 1944 roku przez Irenę Pokrzywnicką – zapomnianą dziś, przedwojenną dyktatorkę mody, współautorkę sukcesu Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 r. W trakcie wojny był rozdawany Powstańcom i mieszkańcom walczącej stolicy w formie małych reprodukcji.

Oryginał, ocalony z licznych bombardowań, trafił po wojnie do Sieradza, dokąd wywiózł go i ukrywał ksiądz Apolinary Leśniewski. Po kilkunastu latach przekazał obraz swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który schował relikwię w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz przekazał ją w depozyt do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK, reż. Piotr Korycki, Polska 2017 r., 37 minut.

Uzupełnieniem projekcji będzie krótkie oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi Szymon Woźniak, adiunkt w Izbie Pamięci.

Bilety do pobrania online: bit.ly/4brpVsz i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: młodzież, dorośli

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu