Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 05.11.2020
18:00–20:00

Debata
Muzeum Woli
5 PLN

Debata online „Przestrzenie dospołeczne na Woli”

Miasto jako ludzie, ich przestrzeń i, na końcu, budynki – to w największym skrócie idea, którą wyraził w swojej książce „Miasta dla ludzi” Jan Gehl, duński architekt i urbanista, postulujący przywrócenie perspektywy humanistycznej w urbanistyce. Podkreśla ona potrzebę kształtowania miejskiej przestrzeni tak, by była ona przede wszystkim przyjazna dla człowieka, odsuwając na dalszy plan takie wartości, jak wielkość (budynków) czy szybkość (dróg).

W mieście pomyślanym z perspektywy mieszkanki i mieszkańca nie może zabraknąć miejsc służących spotkaniom, wspólnemu wypoczynkowi, aktywnościom kulturalnym i rekreacji, miejsc dospołecznych.

Czy na rozwijającej się w błyskawicznym tempie Woli znajdziemy takie miejsca? Czy zostały one zaplanowane? Jak o poziom życia i komfort zamieszkiwania dbają sami mieszkańcy, lokalni działacze, organizacje pozarządowe i instytucje kultury? O tym porozmawiamy z naszymi gośćmi: Ewą i Andrzejem Chybowskimi, Franciszkiem Orłowskim, Markiem Ślusarzem. Rozmowę poprowadzi Bogna Świątkowska.

O gościach i prowadzącej:

Andrzej Chybowski – pomysłodawca i organizator festiwalu Hipolita i Ludwiki, założyciel Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, artysta ceramik, absolwent Wydziału Resocjalizacji, społecznik, współzałożyciel licznych organizacji oraz inicjator wielu akcji obywatelskich, animator kultury, kurator wystaw, varsavianista.

Ewa Chybowska – organizatorka Festiwalu Hipolita i Ludwiki, współzałożycielka Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, absolwentka Resocjalizacji, projektantka wnętrz, aktywistka, orędowniczka ocalania zabytków, pomysłodawczyni i autorka projektu „Różany Skwer Pysznych Pączków”, kuratorka wystaw, animatorka kultury.

Franciszek Orłowski – artysta oraz kurator sztuk wizualnych związany z Wolskim Centrum Kultury. Twórca postkonceptualny, rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, obiektów artystycznych, filmów wideo oraz projektów partycypacyjnych. Absolwent Wydziału Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; dyplom  zrealizował pod kierunkiem profesorów Mirosława Bałki i Piotra Kurki. Obecnie jest doktorantem tej uczelni. W 2014 roku w ramach stypendium odbył rezydencję w Tokio. W 2019 roku Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, wydało monograficzną książkę problematyzującą jego praktykę artystyczną -“Praca za/na drobne”. Od 2019 roku jako kurator związany z Centrum Edukacji Historycznej w Wolskim Centrum Kultury.

Marek Ślusarz – aktywny mieszkaniec Muranowa. Powołał do życia Fundację Jeden Muranów, pomysłodawca i współtwórca Partnerstwa Przepis na Muranów. Przewodniczący Wspólnoty mieszkaniowej na Miłej oraz Dzielnicowej Komisji Dialogu społecznego na Woli. Członek 3 zespołów budżetu partycypacyjnego na Woli. Rozumie jakie jest znaczenie zabytków dla historii., ochrona dziedzictwa narodowego jest dla niego priorytetem.

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana , z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma„Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.


Udział w debacie 5.00 PLN. Bilety można kupić do dnia 5.11 do godz. 18.00.

KUP BILET

W mailu z potwierdzeniem zakupu otrzymasz link do wykładu online na platformie ZOOM. Po kliknięciu w link otworzy się aplikacja ZOOM, a jeśli jej nie masz, to pojawi się komunikat z prośbą o bezpłatną instalację aplikacji na komputerze, tablecie lub smartfonie.

Debata jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Przemiany. Krajobraz Woli po roku 1989.”


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.