Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 02.08.2023
17:00–18:00

Spotkanie
Izba Pamięci
WSTĘP WOLNY

Czytanie Powstania

Czytanie Powstania

Pierwsza część z cyklu pięciu czytań performatywnych.

Wspomnienia pierwszych dni Powstania Warszawskiego. Opowieść o losie ludności cywilnej zapisana przez mieszkańców walczącej stolicy w dziennikach, pamiętnikach i tekstach literackich.

2 sierpnia 1944

Stary Rynek. Barykady. Wiadomości z Warszawy. ¾ miasta w rękach. Walka o gmach PKO. Powiśle. Stefan. Uciszenie. Pożar na Kanonii. „Katedra się pali”. Wieczorem. Przygotowania do obrony przeciwpożarowej. Spokojna względnie noc. Dalekie głosy artylerii. Gdzie są bolszewicy:? Pożar fabryki przy Mostowej. Całe trzy dni deszcz. 

Zygmunt Miechowski*

Seria z rozpylacza, potem druga… Zerwałam się – aha, to Powstanie. Za oknem wstaje dzień bezsłoneczny. Godziny się wloką, nic nie ma do roboty, rannych jeszcze nie ma, chwała Bogu. Schodzę do bramy. Stoją krzesła, ławki i jakoś tam mniej nudno. Kamienica [ul. Widok 7] zaczyna żyć swoim mniej więcej normalnym życiem. Gotują, wynoszą śmiecie… Tylko wszystko zaczyna być jakieś ogólne, wszyscy ze sobą są zaprzyjaźnieni. Ludzie mają uczucie, że jakiś koszmar odpadł. […] Aleje Jerozolimskie ciągle pod ostrzałem. Na ulicę Widok nosa nie można wychylić, za każdym razem gdy ktoś usiłuje wyjść, padają strzały z karabinu. Ktoś wstrzelał się w bramę, a może nawet we wszystkie bramy po nieparzystej stronie, od czasu do czasu “zasuwa” serię na wszelki wypadek i zupełnie paraliżuje nasze ruchy.

Bronisława Magdalena Suszczyńska-Ochman**

______________________________________________________

Czytania odbędą się przed pawilonem Izby Pamięci w Parku Powstańców Warszawy

CYKL CZYTAŃ PERFORMATYWNYCH

2, 16, 30 sierpnia, godzina 17.00 

13 i 27 września, godzina 17.00

Wstęp wolny

Czytanie Powstanie. Część 1

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Występują: Paweł Brzeszcz, Maja Kowalska, Kaja Zalewska

Organizator: Dzielnica Wola we współpracy z Muzeum Warszawy

Partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

__________

Grafika: Kamila Falęcka na podstawie zdjęcia „Operatorzy filmowi podczas dokumentowania pożarów na ulicy Jasnej”, Sylwestra Brauna ps. Kris, zbiory Muzeum Warszawy.

* „Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie. Nowa seria”, Muzeum Narodowe w Warszawie 2019.
** „Zagłada Miasta. Świadectwa ludzi Powstania”, Ośrodek KARTA 2020.

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.