Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 26.11.2020
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Woli
bezpłatny

Czarny Kot i spółka. Architektura czasów transformacji.

Hotel Czarny Kot, okrzyknięty najsłynniejszą samowolą budowlaną III RP, jak w soczewce skupia problemy i bolączki krajobrazu miejskiego kształtowanego po 1989 r. Nazywany „królem wśród gargameli” – obiektów budowanych w latach 90. w oderwaniu od kontekstu otoczenia, będących wyrazem indywidualnego gustu właściciela. Jest esencją złego gustu w architekturze, z którym często utożsamiamy architekturę lat 90. Czy jednak słusznie? Czy wśród obiektów o wątpliwej wartości artystycznej, nie znajdziemy „architektonicznych perełek”? Czy wreszcie to co obecnie odbieramy jako kicz, nie staje się powoli dziedzictwem minionej epoki? O architekturze młodego kapitalizmu czasów transformacji porozmawiamy na przykładzie warszawskich realizacji.

Wykład poprowadzi kuratorka wystawy “Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”. Patrycja Jastrzębska- historyczka sztuki.  Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji „Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” Inicjatorka licznych akcji społecznych i edukacyjnych. Prezeska Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW.

Debata odbędzie się online – zapraszamy do śledzenia transmisji na Facebooku Muzeum Woli.

Sprawdź pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie.

Zdjęcie. Szary, zimowy dzień. W centrum zdjęcia beżowo- zielony budynek z wieloma elementami. Parę kondygnacji.

Fot.: Mateusz Opasiński


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.