sob., 15.10.2022

Oprowadzanie

Architektura Izby Pamięci. Pawilon jako zadra – oprowadzanie architektoniczne

Jaka idea przyświecała stworzeniu miejsca skupionego na cywilnych ofiarach Powstania Warszawskiego? Czym inspirowali się architekci tworząc ascetyczną bryłę Izby?

W 2015 r. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na siedzibę nowego oddziału Muzeum Warszawy – Izbę Pamięci. Główna nagroda została przyznana studiu architektonicznemu Bujnowski Architekci. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono „silną formę i pełne dostojeństwa środki wyrazu” obiektu, a także ukierunkowanie „odwiedzających ku zadumie nad losem Miasta i jego Mieszkańców”.

W trakcie oprowadzania, projektanci z pracowni Bujnowski Architekci, Piotr Bujnowski oraz Maciej Koczocik opowiedzą o tym, jakie przesłanie niesie Izba Pamięci. Co ich inspirowało w pracy przy projektowaniu gmachu poświęconemu cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. Jak współczesna architektura oddziałuje na postrzeganie trudnej historii. Czy budynki, takie jak berlińskie Topographie des Terrors pomagają lepiej zrozumieć historię?

Izba Pamięci jest wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy: po raz pierwszy powstała instytucja skupiająca się na cywilnych ofiarach wojny, swoją bryłą nawiązująca do najlepszych wzorców architektonicznych, której przesłanie ma jednoznacznie pacyfistyczny wydźwięk.

Bilety do kupienia online.

Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż

Miejsce zbiórki: pawilon wejściowy Izby Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

po lewej: Maciej Koczocik, po prawej: Piotr Bujnowski

O architekturze pawilonu opowiedzą Piotr Bujnowski oraz Maciej Koczocik – uznani twórcy, architekci biura projektowego Bujnowski Architekci. Autorzy znakomitych i wielokrotnie nagradzanych projektów takich gmachów, jak m.in. Zebra Tower czy Widok Towers.

Zdjęcie Izby Pamięci: Jakub Celej