Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pt., 08.12.2023
15:00–16:00

Wykład
Izba Pamięci
5 zł

Animowana propaganda wojenna

W grudniu 1941 roku marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zwróciła się z prośbą do Walta Disneya o produkcję kilkudziesięciu animowanych filmów propagandowych. Korzystny dla wytwórni kontrakt zmienił zasadniczo sytuację finansową studia, które przez brak możliwości eksportu swoich filmów do pogrążonej wojną Europy oraz niegospodarne przeznaczanie wszystkich zysków z kreskówek na nowe technologie produkcji, było o krok od bankructwa. W wyprodukowanych w tym czasie animacjach najpopularniejsi bohaterowie, tacy jak Kaczor Donald i Myszka Miki, zostali ubrani w wojskowe mundury oraz promowali nowy, prowojenny kurs USA. W tym samym czasie, konkurencyjne dla Disneya studia – Warner oraz Famous – wysłały na wojenny front swoje gwiazdy: Królika Bugsa i Supermana.

Animacje, stworzone w latach 1941-45, oprócz przekonania społeczeństwa, że wojna jest koniecznością, miały przekazać im patriotyczne wartości, zachęcać do płacenia podatku dochodowego, kupna obligacji skarbowych oraz podnieść morale żołnierzy. W studiach filmowych przejętych przez Departament Wojny tworzono również filmy instruktażowe dla wojska oraz instrukcje postępowania dla obywateli w razie ataku bombowego.

Uzupełnieniem wykładu będzie projekcja kilku reprezentatywnych dla tego okresu filmów animowanych.

Prowadzenie: Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/cntq1 i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

 

Zdjęcie: Kadr z filmu Wykład o kamuflażu, jednego z odcinków animowanej serii o szeregowcu Snafu, Domena Publiczna.

Patron medialny: OldCamera.pl


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.