niedz., 18.02.2024

82. rocznica powstania Armii Krajowej: spotkanie i projekcja filmowa

Wyjątkowe, rocznicowe spotkanie będzie okazją do przedstawienia genezy powstania największej podziemnej armii Europy oraz postaci Stanisława Krupy, ps. „Nita”, harcerza Szarych Szeregów i żołnierza batalionu AK „Zośka”. O Armii Krajowej opowie historyk Julian Borkowski.

W trakcie prezentacji uczestnicy będą mogli również zadać pytanie gościowi. Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak.

Uzupełnieniem spotkania będzie seans filmu Byłem żołnierzem Armii Krajowej, opowiadający o Stanisławie Krupie.

Byłem żołnierzem Armii Krajowej, reż. Marek Widarski, Polska 2011 r., 24 min.

Julian Borkowski – historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy. Zajmuje się dziejami Warszawy w XX w., w jego zakresie zainteresowań znajdują się: propaganda antyhitlerowska w ramach akcji „N”, dzieje warszawskiego harcerstwa ze szczególnym uwzględnieniem okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Współautor wystaw o tematyce warszawskiej, autor i współautor artykułów oraz publikacji. Odznaczony medalem „Pro Patria”.

Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety: do kupienia online: https://tiny.pl/czc88 i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli

Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci