Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 01.11.2023
12:00–16:00

Spotkanie
Izba Pamięci
WSTĘP WOLNY

Druk ulotny w Izbie Pamięci

Druki ulotne

Druki ulotne, nazywane często dokumentami życia społecznego, w czasie Powstania Warszawskiego przekazywały wiele istotnych informacji, były świadectwem rozmaitych grup społecznych – w tym oczywiście żołnierzy, Powstańców. Były to ulotki, odezwy, satyryczne rysunki wydawane właśnie w formie druków ulotnych. „Kotwica”, jako znak Polski Walczącej pojawił się w Warszawie 20 marca 1942 roku. W konkursie konspiracyjnym ogłoszonym przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK zostało zgłoszony 27 propozycji, wygrała „Kotwica”, której autorką (współtwórczynią) była najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska ps. „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, będzie można stworzyć sobie w Izbie Pamięci pamiątkowy symbol Polski Walczącej w formie druku ulotnego. Stoisko z prasą drukarską tego dnia będzie dostępne od godz. 12.00 do godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!

 

Na zdjęciu prasa drukarska, fot. Tomasz Kaczor


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.