Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 16.04.2023
14:00–15:00

Wykład
Izba Pamięci
5 zł

Wolskie Hollywood | Kultura w II RP

Największe w przedwojennej Polsce studio filmowe zostało wybudowane na ul. Wolskiej w Warszawie. To właśnie Wola była „polskim Hollywood”. Wychodząc od historii studia, dowiemy się więcej o kręconych w nim dziełach i problemach z nimi związanych. Przybliżymy sylwetki aktorek i aktorów, a także osób z ekip filmowych.

Izba Pamięci serdecznie zaprasza na wykład poświęcony polskiej kinematografii II RP.

Słuchacze dowiedzą się m.in.:

  • gdzie na Woli mieściło się studio filmowe?
  • ile przed wojną kosztowała produkcja filmu?
  • ile zarabiali aktorzy?
  • dlaczego najczęściej nikt nie wiedział jaki scenariusz będzie miał film, aż do zakończenia produkcji?
  • za co wytaczano wytwórniom procesy?

Wykład poprowadzi dziennikarz, Grzegorz Rogowski, autor książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”. W latach 2016-2021 pracował jako filmograf w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym, gdzie brał udział w projektach digitalizacyjnych, pisał teksty do wydawnictw, programował kino „Iluzjon” oraz koordynował przygotowania konferencji naukowych. Zajmował się również poszukiwaniem zaginionych filmów: odnalazł m.in. nieznaną kopię filmu „Pod Twoją obronę” z 1933 roku w Belgii. Publikował również w tomach zbiorowych, m.in. „1918 – kino polskie wobec odzyskania niepodległości” oraz „Wrzesień 1939. Filmowe teksty i konteksty”. Jego artykuły naukowe były publikowane m. in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Pleografie” oraz „Akcencie”.

Wykład w ramach cyklu Kultura w II RP.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.