Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 26.04.2025
14:30–16:00

Wykład
Izba Pamięci
5zł

Walka na komunikat wizualny i informacyjny. Akcje małosabotażowe „Wawer”

Zapraszamy na wykład poświęcony komunikatom wizualnym i informacyjnym akcji małosabotażowych, który poprowadzi historyk, Julian Borkowski.

Warszawa w czasie okupacji zmieniła swoje oblicze dzięki propagandowemu działaniu niemieckiego okupanta. Mieszkańcy zmuszeni byli oglądać hitlerowskie flagi na ulicach, przemianowane na niemieckie nazwy ulic, sklepowe szyldy z napisami w języku niemieckim, a w witrynach zakładów fotograficznych i sklepów – pyszniące się sylwetki niemieckich żołnierzy oraz portrety wyższych urzędników (łącznie z Adolfem Hitlerem). Takie miasto, zdegradowane ze swej stołeczności, miało stać się prowincjonalne i upodobnić się do tych w III Rzeszy.

Warszawska ulica sprzeciwiała się i bojkotowała ten wizerunek. Organizacja Małego Sabotażu „Wawer” na masową skalę w latach 1941-1944 podjęła walkę z propagandowym wyglądem okupowanego miasta poprzez napisy, rysunki, krótkie hasła, nalepki, ulotki i prasę, podnosząc tym samym na duchu Warszawiaków. Pokazywała, że istnieje Polskie Państwo Podziemne, które stało na straży charakteru i wizerunku miasta.

Podczas spotkania omówione zostaną niektóre akcje wawerskie i pokazane postacie aktywnie zaangażowane w tych przedsięwzięciach. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć, dokumentów, pamiątek związanych z akcjami oraz ich wykonawcami, pochodzące ze zbiorów między innymi Muzeum Warszawy.

Spotkanie poprowadzi Szymon Smolnicki-Woźniak.

Julian Borkowski – historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy. Zajmuje się dziejami Warszawy w XX w., w jego zakresie zainteresowań znajdują się: propaganda antyhitlerowska w ramach akcji „N”, dzieje warszawskiego harcerstwa ze szczególnym uwzględnieniem okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Współautor wystaw o tematyce warszawskiej, autor i współautor artykułów oraz publikacji. Odznaczony medalem „Pro Patria”.

Szymon Smolnicki-Woźniak – adiunkt w Izbie Pamięci.

___________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/q8vrvvqc i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

 

Zdjęcie: Napis „Polska Walcząca” na płocie Toru Wyścigów Konnych, fot. Jerzy Szymborski, zbiory Muzeum Warszawy


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.