Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 26.03.2023
14:00–15:30

Wykład
Izba Pamięci
5 zł

Volkizm i neopoganizm | Narody i nacjonalizm

W połowie XIX wieku Niemcy przeżywali kryzys tożsamościowy. Objawiał się on w niechęci do nowoczesnego (przemysłowego) świata, w którym stare, wiejskie społeczności zostały zepchnięte na margines, ustępując miejsca gwałtownie rozbudowującym się miastom. Pradawne germańskie tradycje zaczął zastępować kosmopolityzm, na co znaczna część społeczeństwa zareagowała radykalnym zwrotem ku przeszłości, w której to starała się odnaleźć głębszy sens życia. Otuchę odnaleziono w mistycyzmie przyrody oraz starych nordyckich legendach. Założone w tym czasie ligi kulturalne, mające wspierać tożsamość germańską, uczyły o mitologii aryjskiej i promowały odrodzenie narodowe poprzez śpiew w chórach, gimnastykę oraz wspinaczkę górską.

Inspirowany romantyzmem ruch volkistowski z czasem połączył w swoim obrębie elitaryzm, nacjonalizm i pesymizm kulturowy. W połączeniu z teorią rasową stworzył głównego wroga – Żyda, będącego reprezentantem znienawidzonej przez volk nowoczesności.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

  • pangermanizm oraz sylwetka twórcy ruchu, Georga von Schönerera,
  • pojęcie „ariozofii”,
  • ideologia neogermańska.

Wykład w ramach cyklu Narody i nacjonalizm. Sprawdź harmonogram.

Prowadzący: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Ilustracja: Carl Emil Doepler, „Thor oder Thunar”, ilustracja z 1882 r., Wikimedia Commons


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.