wt., 13.08.2024

Bezpłatne wejściówki

Spotkanie z Zygmuntem Walkowskim poświęcone zdjęciom Ewy Faryaszewskiej

Wyjątkowe spotkanie ze Zygmuntem Walkowskim, znawcą ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej.

Spotkanie poświęcone będzie wyjątkowym, kolorowym zdjęciom zburzonej Warszawy, wykonanym przez Ewę Faryaszewską – artystkę, łączniczkę Powstania Warszawskiego i uczestniczkę akcji ratowania dzieł sztuki na terenie Starego Miasta.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Paulina Kądziela, twórczyni powstającego filmu o Ewie Faryaszewskiej.

Spotkanie poprowadzi Szymon Smolnicki-Woźniak.

Zygmunt Walkowski – znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej, specjalizujący się w interpretacji zdjęć stolicy. Scenarzysta filmów dokumentalnych. Współautor Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego (opracował zdjęcia archiwalne), a także współtwórca opracowań ikonografii do wystaw o generale Władysławie Andersie oraz Ignacym Paderewskim.

Paulina Kądziela – absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych (licencjat) w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza we Wrocławiu. W 2020 r. w Warszawie miała miejsce wystawa jej obrazów pt. „Kolor i melancholia”. W 2023 r. rozpoczęła prace nad filmem o poległej w Powstaniu Warszawskim malarce Ewie Faryaszewskiej – ma być on pracą dyplomową artystki.

Szymon Smolnicki-Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Spotkanie w ramach cyklu „Wyjęte z fotografii”.

Bilety do pobrania online: https://bit.ly/4dgmmWS  i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program: https://muzeumwarszawy.pl/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego/

Zdjęcie: Rynek Starego Miasta w Warszawie, fot. Ewa Faryaszewska, zbiory Muzeum Warszawy