Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 03.08.2025
16:00–17:30

Spotkanie
Izba Pamięci
5 zł

Spotkanie z Markiem Telerem wokół książki „Granice zdrady. Artyści w czasie okupacji”

„Tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze, to w teatrze” – to słynne hasło malowane na warszawskich murach przez w ramach małego sabotażu na wiele lat ukształtowało postrzeganie przez polskie społeczeństwo życia artystycznego w okresie niemieckiej okupacji. Konspiracyjny ZASP i Tajna Rada Teatralna już w 1940 r. wydały zakaz występów w koncesjonowanych przez okupanta teatrach. Na widowniach nie brakowało jednak stęsknionych za swoimi ulubieńcami warszawiaków. Z tego powodu nie wszyscy artyści podporządkowali się zakazom, byli tacy, którzy nie zrezygnowali z wykonywania zawodu.

O artystach doby okupacji opowie popularyzator historii, autor książki Granice zdrady Marek Teler. Spotkanie poprowadzi Szymon Smolnicki-Woźniak.

Marek Teler – dziennikarz i pisarz. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in. książek Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci (Nagroda Klio III stopnia w kategorii varsaviana), Upadły amant. Historia Igo Syma, Amanci II Rzeczypospolitej i Amantki II Rzeczypospolitej. Publikował na łamach magazynów „Focus Historia” i „Skarpa Warszawska”. Interesuje się genealogią dynastyczną, historią kobiet i przedwojenną kinematografią.

Szymon Smolnicki-Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci.

Marek Teler: Granice zdrady. Artyści w czasie okupacji, 2025 r. Książka, wydana przez wydawnictwo Bellona, do nabycia również w księgarni Izby Pamięci.

_____________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/vzm_1pmh i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

 

Zdjęcia: Popiersia aktorek – Heleny Modrzejewskiej i Mieczysławy Ćwiklińskiej, aut. Sylwester Braun ps. Kris, sierpień 1944 r., zbiory Muzeum Warszawy; książka „Granice zdrady…”, materiały wydawcy


Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.