Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 30.04.2023
11:00–13:00

Spacer
Izba Pamięci
udział bezpłatny

Przenikanie granic. Spacer wokół murów, kładek i podziemnych przejść w getcie warszawskim

Napis: Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Muzeum Warszawy na tle zdjęcia chmur dymu

Miasto w mieście, wesołe miasteczko, miasto za murami – tak we wspomnieniach o getcie opisują jego charakter ludzie, którzy stali się więźniami przestrzeni otoczonej prawie trzymetrowym murem.

Chociaż większość z nich znajdowała się nadal w znanej od lat Warszawie, ulice getta zatraciły swój przedwojenny, wielkomiejski charakter. Tęsknota za ogrodami miejskimi, parkami, miejscami spotkań i spacerów wynikała z braku dostępu do przestrzeni zielonych w gęsto zaludnionym getcie. Rozżalenie i niemożność fizycznego sforsowania muru rodziła potrzebę pisania i wspominania tego, co jeszcze kryła pamięć sprzed wybuchu wojny.

Podczas spaceru przyjrzymy się opresyjnej przestrzeni warszawskiego getta, zobaczymy miejsca łączące, a zarazem dzielące i wykluczające. Spotkanie będzie również okazją do zastanowienia się nad kondycją psychiczną ludzi żyjących w zamkniętej dzielnicy – poprzez cytaty z dokumentów osobistych pisanych przez Żydów.

Informacje praktyczne

Spacer poprowadzi: Olga Szymańska-Snopek

Liczba osób: 25 (obowiązują bezpłatne bilety do pobrania w kasie lub online)

Miejsce zbiórki: kładka nad ulicą Chłodną (ul. Chłodna, róg ul. Żelaznej)


Spacer odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.