czw., 01.08.2024

Wstęp wolny

Otwarcie pokazu pamiątek z Powstania Warszawskiego ocalonych przez mieszkańców stolicy w 1944 roku

Pokaz pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego obejmuje przedmioty ocalone przez uczestników wydarzeń, rzeczy należące do osób, które zginęły w powstaniu, a także szczątki obiektów wyjętych z gruzów zniszczonego miasta. Pamiątki te przechowywane przez rodziny, Warszawianki i Warszawiaków, zyskały z czasem charakter traktowanych z pietyzmem relikwii. Ich właściciele uznali jednak, że przedmioty te – jako świadkowie dramatycznych wydarzeń życia miasta i jego mieszkańców – powinny znaleźć się w instytucji, której rolą jest dbanie o pamięć. Każdy z prezentowanych obiektów ma swoją historię, która wraz z innymi składa się na historię Powstania Warszawskiego.

Kuratorka pokazu: Aleksandra Sołtan-Lipska

Wstęp wolny

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program:

Zdjęcie: Ulica Wspólna po nalocie, fot. Sylwester „Kris” Braun, 9 września 1944 r., zbiory Muzeum Warszawy