sob., 03.12.2022
11:00–13:00
Spacer
Izba Pamięci
5 zł
Odkrywanie Cmentarza Powstańców Warszawy
- W którym miejscu znajdowała się odlewnia, w której powstał pomnik Polegli Niepokonani?
- Kiedy na cmentarzu pojawiła się symbolika religijna i powstańcza?
- Jakie były powody stworzenia cmentarza?
- Jakie były losy osób spoczywających na nekropolii?
Na spacer po Cmentarzu Powstańców Warszawy zaprasza Ewa Andrzejewska, znana i ceniona przewodniczka miejska.
Spacer po zabytkowym Cmentarzu Powstańców Warszawy, który stanowi jedno z ważniejszych miejsc związanych z historią Woli i Warszawy czasów II wojny światowej. Dziś to miejsce znane z odbywających się tu jubileuszowych uroczystości powstańczych z udziałem mieszkańców Warszawy, przedstawicieli najwyższych władz samorządowych, państwowych oraz gości z zagranicy. To największa nekropolia wojenna w Polsce, gdzie spoczywają szczątki około104 tysięcy osób, wśród których większość stanowią cywile.
Poznając historię tego miejsca warto przypomnieć sobie, jakie były powody stworzenia cmentarza, jego założenia urbanistyczne (uwzględniając fakt jedynie częściowej realizacji tych planów), rozważyć kwestie opieki nad nim oraz historycznie spojrzeć celowe wymazywanie go z powszechnej pamięci przez komunistyczne władze.
Przy okazji odpowiedzi na te pytania poznamy działalność Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, kierowanego przez p. Wandę Traczyk-Stawską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Bilety do kupienia online.
Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż
Miejsce zbiórki: przystanek tramwajowy „Sowińskiego” w kierunku Bemowa
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Na spacer zaprasza Ewa Andrzejewska, ceniony przewodnik terenowy, pilot wycieczek, społeczniczka. Współpracowniczka fundacji Hereditas, wolskich bibliotek (portrety znanych Polaków) oraz wykładowczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od wielu lat oprowadza wycieczki po Woli oraz po miejscowościach podwarszawskich. Jej pasją jest historia i opowiadanie o ludziach.
Zdjęcie Cmentarza Powstańców Warszawy: Tomasz Kaczor