sob., 25.11.2023

Pokaz filmowy
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Obrazy wojny: „Zejść na ziemię”

Zejść na ziemię

Projekcja filmu dokumentalnego Zejść na ziemię w reżyserii Michała Nekanda-Trepki.

Dokument ukazuje Powstanie Warszawskie z perspektywy osób biorących udział w walkach, cywilów, a nawet niemieckich żołnierzy tłumiących ten masowy zryw. Pełen archiwalnych materiałów film prezentuje również unikalne zdjęcia lotnicze stolicy, które autorzy dokumentu odnaleźli w National Archives Museum w Waszyngtonie.

Po filmie odbędzie się rozmowa z Zygmuntem Walkowskim, scenarzystą filmu. Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak.

Zygmunt Walkowski – znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej, specjalizujący się w interpretacji zdjęć stolicy. Współautor Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego (opracował zdjęcia archiwalne), jeden z autorów rekonstrukcji filmowych kronik Powstania Warszawskiego, a także współtwórca opracowań ikonografii do wystaw o generale Władysławie Andersie oraz Ignacym Paderewskim.

Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Zejść na ziemię, reż. Michał Nekanda-Trepka, Polska 2012 r., 44 min.

Projekcja w ramach cyklu Obrazy wojny.

Bilety do pobrania online: https://bit.ly/45ClcRv i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób