śr., 07.08.2024

Pokaz filmowy
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru w kasie Izby Pamięci

Obrazy wojny: „Akowcy”

Projekcja filmu dokumentalnego Akowcy w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego.

Dokument opisuje wszystkie etapy tworzenia się Armii Krajowej: od powstania konspiracyjnej Służby Zwycięstwu Polski, poprzez sformowanie sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, a skończywszy na osądzeniu jej przywódców w moskiewskim „procesie szesnastu” (pokazowa rozprawa potwierdziła złe zamiary Sowietów wobec Rzeczypospolitej).

Film przybliża działalność organizacji, skupiając się na metodach sabotażu i dywersji oraz funkcjonowaniu administracji i sądów cywilnych.

Akowcy, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, Polska 1999 r., 50 min.

Projekcja w ramach cyklu Obrazy wojny

Bilety do kupienia online: bit.ly/4c9I4eI i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program:

Zdjęcie: Ruiny gmachu Poczty Głównej. Na elewacji widoczna czasza spadochronu zrzutowego, wrzesień 1944 r., Sylwester Braun, ps. „Kris” , Zbiory Muzeum Warszawy