czw., 27.10.2022
18:00–21:00
Pokaz filmowy
Izba Pamięci
wstęp bezpłatny
Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne: „Kanał” – z prelekcją i dyskusją Kai Klimek
Filmy które pokażemy w ramach cyklu „Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne” przedstawiają obrazy wojny tworzone na różnych etapach historii kina. Ukazują doświadczenie wojny, przetrwania, ucieczki oraz próby odnalezienia się w horrorze wojny, które podejmują bohaterowie, np. młodzi powstańcy w filmie „Kanał”.
Przed filmem prelekcję wygłosi Kaja Klimek (edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa), a po filmie będzie można wziąć udział w dyskusji.
Bilety do kupienia online lub w punkcie informacyjnym Izby Pamięci.
Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.
„Kanał”
reż. Andrzej Wajda
Polska, 1956
Dzieło Wajdy składa się z dwóch części: pierwszej, reportażowej w stylu, i drugiej – apokaliptycznej relacji z wędrówek przez kanały. Scenariusz oparty na osobistych doświadczeniach scenarzysty, Jerzego Stawińskiego, dowódcy powstańczego oddziału łączności, relacjonuje tragiczny koniec żołnierzy przedstawionej jednostki.
Koniec września 1944 roku. Walczący na Mokotowie zdziesiątkowany oddział porucznika „Zadry”, po nieudanej próbie przebicia się przez otaczające go wojska niemieckie, podejmuje jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję: schodzi do kanałów, aby tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia, gdzie jeszcze bronią się powstańcy. W krętych, podziemnych korytarzach pełnych ekskrementów, gdzie u każdego włazu czuwają Niemcy rzucając do wnętrza granaty, czterdziestoosobowy oddział rozpada się na trzy grupy.
Na zdjęciu (kadr z filmu): Izewska Teresa, Janczar Tadeusz