Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 04.08.2024
19:00–20:00

Koncert
Izba Pamięci
Wstęp wolny

„Między dźwiękiem a ciszą” – koncert Kwartludium upamiętniający 80. rocznicę Rzezi Woli

4 sierpnia zespół Kwartludium w składzie: Dagna Sadkowska, Piotr Nowicki, Michał Górczyński i Paweł Nowicki wykona dwie kompozycje: Petera Machajdika – „Krypta” i Pétera Kőszeghy’ego  – „Achat”.

Jak piszą sami artyści:

W ciszy pamięć i obrazy z przeszłości łączą się w ulotnej teraźniejszości. Szukamy słów, które oddadzą sens i będą wyrazem ludzkiej solidarności i wdzięczności. Gdy brakuje słów, w ciszy oddajemy bohaterom przeszłości cześć. W ciszy rodzi się dźwięk, który jest głosem współczesnych.

Muzycy chcą na chwilę zatrzymać pędzący czas między dźwiękiem a ciszą i dedykują swój koncert osobom, które zginęły w trakcie Rzezi Woli, a także wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego.

Péter Kőszeghy – „Achat (Agat)” na klarnet, skrzypce, fortepian i instrumenty perkusyjne (2019)

Twórczość węgierskiego kompozytora od kilkunastu lat koncentruje się wokół pięciu zjawisk fizycznych, które stanowią główną inspirację dla kolejnych muzycznych kreacji. Zjawiska te to pięć żywiołów: płynny, stały, gazowy, ognisty i eteryczny. „Agat” to czwarta kompozycja z serii, która reprezentuje element stałości. Mikrokrystaliczne struktury mineralne agatu, jako zjawisko wyjątkowe i niepowtarzalne w swej istocie, zainspirowało kompozytora do stworzenia muzyki wielobarwnej, wielowarstwowej, oddającej piękno tego szlachetnego kamienia poprzez powolny, kontemplacyjny rozwój medytacyjnych i minimalistycznych struktur dźwiękowych. Kompozycja została napisana dla zespołu Kwartludium, a jej premiera miała miejsce 3 października 2019 podczas Randspiele Festival, Berlin-Zepernick.

Peter Machajdik – „Krypta” na skrzypce, fortepian, klarnet basowy i perkusję (2021)

Muzyka tego słowackiego kompozytora przepełniona jest delikatnymi, zapadającymi w pamięć wielobarwnymi i przenikającymi się wzajemnie kombinacjami dźwiękowymi. Peter Machajdik stosując tradycyjną tonalność i techniki modalne przenosi słuchacza do krainy czułości i wrażliwości. Z tego też powodu postrzegana jest, jako akt sprzeciwu wobec wszelkich form przemocy i nietolerancji. Główną ideą „Krypty” jest zamknięcie dźwięku w jego własnej subtelnej i hipnotycznej istocie. Kompozytor używa bardzo prostych środków wyrazu, starając się jednocześnie stworzyć żywą i bogatą paletę dźwiękową. „Krypta” powstała przy wsparciu środków publicznych w postaci stypendium Słowackiej Rady Sztuki. Premiera w wykonaniu zespołu Kwartludium miała miejsce 29 października 2022 roku podczas Festiwalu Syntezator Sztuki w Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku.

______________
Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku, współtworzą go Dagna Sadkowska (skrzypce), Piotr Nowicki (fortepian), Michał Górczyński (klarnet, karnet basowy) i Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne). Grupa od początku swojej działalności skupia się na wykonywaniu muzyki najnowszej, stworzonej specjalnie na ten unikalny skład instrumentalny. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje również współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej, jak również liczne autorskie projekty muzyczne.

Grali w Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach, Korei Pd., Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Gruzji, Rosji i Turcji. Muzycy koncertowali m.in. na Festiwalu Warszawska Jesień, Unsound w Nowym Jorku, Beijing Modern Festival, Daegu Contemporary Music Festival, Ensemble Europa w Kolonii, Musica Viva w Lizbonie, Klang w Kopenhadze, Loop Festival w Brukseli, Nuove Musiche Festival w Palermo, Kontrasty we Lwowie, na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Festiwalu Prawykonań w Katowicach, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Sacrum Profanum i Audio-Art w Krakowie, Ad Libitum w Warszawie, Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku.

Muzycy występowali w roli solistów z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, NFM Leopoldinum we Wrocławiu, Berg Orchestra w Pradze. Kwartludium posiada w swoim dorobku artystycznym liczne nagrania płytowe zrealizowane dla takich wydawnictw fonograficznych jak m.in. DUX, Touch i Requiem Records. W 2009 roku zespół wziął udział w prestiżowym europejskim projekcie „Re:New Music” propagującym wyróżnionych kompozytorów europejskich. W 2012 roku muzyków ponownie zaproszono do kolejnej edycji programu pod nazwą „New Music: New Audiences”, w ramach kontynuacji projektu „Re: New Music”. W 2007 roku grupa Kwartludium została laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. W 2022 roku muzycy uhonorowani zostali nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji jubileuszu 20-lecia działalności artystycznej.

___________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wstęp wolny

Gdzie: Scena obok budynku Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Dla kogo: młodzież, dorośli

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program:

https://muzeumwarszawy.pl/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego/

Partnerem wydarzenia jest Instytut Słowacki w Warszawie – Slovenský inštitút vo Varšave

 

Zdjęcie: Kwartludium, fot. Grzegorz Mart


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.