sob., 17.08.2024

Bezpłatne wejściówki

Losy polskich robotnic przymusowych w czasie II wojny światowej

Praca przymusowa stanowiła najbardziej powszechne doświadczenie Polek i Polaków w okresie II wojny światowej. Doświadczenie niejednolite, dla jednych będące synonimem cierpienia i opresji, dla innych, przeciwnie, przyczynkiem do rodzinnych anegdot o „ucieczce z robót”, czy o zabawnych obyczajach „rodziny bauera”.

Tematem wykładu będzie specyfika kobiecego doświadczenia pracy przymusowej na rzecz Trzeciej Rzeszy, które stało się udziałem prawie 470 tysięcy Polek. Choć większość zatrudniano w rolnictwie, wiele polskich kobiet skierowano także do niemieckich fabryk, ogrodów, czy do gospodarstw domowych, gdzie pracowały jako pomoce domowe lub opiekunki niemieckich dzieci.

Jak wyglądała ich codzienność? Jak doświadczenia pracy przymusowej wpłynęły na ich późniejsze życie?

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

• System rekrutacji do pracy przymusowej. Jak działały niemieckie urzędy pracy?
  • Różnorodność losów polskich robotnic przymusowych. Czy istniała „dobra” i „zła” praca? Jakie strategie przetrwania stosowały polskie kobiety, by poprawić swoją sytuację?
  • Specyfika kobiecego doświadczenia pracy przymusowej. Jak wyglądały związki romantyczne „na robotach”? Jaki los spotykał Polki zachodzące w ciąże i wychowujące dzieci podczas pobytu w Niemczech?

Wykład poprowadzi Marta Pawlińska, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka SDNH UW w dyscyplinie Historia. Przygotowuje doktorat pt. ,,Polki w niemieckich domach – losy polskich dziewcząt i kobiet skierowanych do pracy przy niemieckich rodzinach w latach 1939-1945″.

Bilety do pobrania online: bit.ly/4f6nOND i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób