Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 02.10.2024
16:00–17:00

Wernisaż
Izba Pamięci
Wstęp wolny

Inauguracja instalacji „Śmierć miasta”

Udostępniamy w nowej formie mapę dokumentującą zniszczenia i ofiary Warszawy.

W styczniu 1945 roku, po zakończeniu działań wojennych, Warszawa była cuchnącym spalenizną rumowiskiem. Spod śniegu wystawały krzyże prowizorycznych grobów. Na ulicach i wśród gruzów leżały niepogrzebane zwłoki, w wielu miejscach piętrzyły się stosy prochów – spalonych ludzkich ciał.

Przed wojną Warszawa liczyła prawie 1,3 miliona mieszkanek i mieszkańców. Pięć lat później, w styczniu 1945 roku, peryferie lewobrzeżnej części zamieszkiwały zaledwie 22 tysiące osób, zaś w centrum ukrywało się kilkuset tzw. robinsonów warszawskich, którzy nie opuścili miasta wraz z ludnością cywilną. W sumie w wyniku II wojny światowej stolica Polski utraciła 700 tysięcy obywateli.

Zginęli ludzie, a wraz z nimi miasto, które uległo niemal całkowitej zagładzie. Po stłumieniu powstania 2 października 1944 roku i opuszczeniu Warszawy przez powstańców i ludność cywilną Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli planowe burzenie miasta. Ogrom zniszczenia prezentuje mapa ukazująca miasto z lotu ptaka, opracowana przez Zygmunta Walkowskiego, specjalizującego się w interpretacji zdjęć Warszawy z II wojny światowej.

Kuratorka: Aleksandra Sołtan-Lipska, producentka: Olga Baron.

___________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wstęp wolny

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program: https://muzeumwarszawy.pl/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego/

 

Zdjęcie: Ruiny kamienicy przy ulicy Złotej 36, fot. Sylwester „Kris” Braun, sierpień 1944, zbiory Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.