sob., 22.04.2023
14:00–15:00
Wykład
Izba Pamięci
5 zł
„Drugi raz Pan Prezydent jest dzisiaj na mieście”, czyli Gabriel Narutowicz w wizualnej pamięci zbiorowej
W grudniu zeszłego roku przypadała setna rocznica zabójstwa Gabriela Narutowicza – pierwszego prezydenta niepodległej Polski. Jego śmierć wstrząsnęła Polską, podzieliła społeczeństwo i wywołała potężne skutki: m.in. wpłynęła na decyzję Piłsudskiego o przewrocie majowym.
Przyjrzymy się wydarzeniom z perspektywy czasu i zastanowimy się, co znaczą dla nas dzisiaj.
Podczas wykładu skupimy się głównie na wizualnych reprezentacjach scen z grudnia 1922 roku. Przyjrzymy się ulotkom, afiszom, zdjęciom z epoki, ale także współczesnym komentarzom. Nie zabraknie filmu Jerzego Kawalerowicza oraz omówienia dzieł sztuki współczesnej.
Atrakcją wydarzenia będzie możliwość zobaczenia oryginalnego popiersia prezydenta, rzeźby zaprojektowanej przez Edwarda Wittiga, twórcy m.in. Pomnika Lotnika.
Wykład poprowadzi Marcin Matuszewski, doświadczony edukator i przewodnik muzealny, warszawski przewodnik miejski, animator działań kulturalnych i twórczych, orędownik uważnej obserwacji i interpretacji dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Od lat pracujący z grupami o zróżnicowanych potrzebach, w tym z grupami osób z niepełnosprawnością wzroku, niepełnosprawnością intelektualną i z osobami w spektrum autyzmu.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu
Zdjęcie: Grafika Jana Gumowskiego z 1922 roku: „Gabryel Narutowicz Pierwszy Prezydent Rzp. Polskiej od dnia 11/XII do 16/XII 1922”