Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 13.09.2023
17:00–18:00

Spektakl
Izba Pamięci
WSTĘP WOLNY

Czytanie Powstania. Część IV

Czytanie Powstania

Cenimy sobie w tej chwili wodę ponad wszystko na świecie. Z cyklu Czytanie Powstania.

Powstańców i ludność cywilną dotykają coraz trudniejsze warunki życia. Zaczyna wszystkiego brakować, a przede wszystkim wody i żywności. Warszawa coraz bardziej zniszczona i coraz mniej w tym wszystkim nadziei.

_______________

„(…) W jakiejś chwili zauważyliśmy, że jedzie za nami wóz, a na nim góra tobołków i parę osób widać najsłabszych, które nie wiem jakim sposobem ten wóz zdobyły. Ciemnym wieczorem dotarliśmy do kościoła na Woli, już pełnego ludzi. W zimnie, w zaduchu, bez kropli wody, spędziliśmy tam na podłodze noc, a koło 7-ej rano szliśmy już na dworzec Zachodni. Tu wsadzano nas do wagonów i – do Pruszkowa”.

Maria Znatowicz-Szczepańska*

 

„Już pełnych sześć tygodni. Nie chce się wierzyć, że to można wytrzymać, przeżyć. A jednak żyjemy. Siedzę w piwnicy. Zimno przejmujące (wieje z kamiennej podłogi). Ciemno i głodno. Gotować nie można, bo dym z komina może zwrócić uwagę wroga.

Chleba nie ma ani okruszyny. Piec także nie można. Gryzę macę. Myślę pożądliwie o pieczonych kartoflach, które jadłem wczoraj. Przyszła od nas pani Halszka S., u której jedliśmy wczoraj te pyszne kartofle. Przyniosła najświeższy komunikat i garść winogron (…)”.

Eugeniusz Szermentowski**

_____________________

Cykl czytań performatywnych:
– Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, środy 2, 16, 30 sierpnia oraz 13 i 27 września,
– Godzina 17.00, wstęp wolny
– Więcej na temat cyklu do przeczytania na naszej stronie – tutaj 
– Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
– Występują: Paweł Brzeszcz, Maja Kowalska, Kaja Zalewska, Natalia Małecka-Tepicht
– Organizator Dzielnica Wola we współpracy z Muzeum Warszawy
– Partner Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Źródło:
*Relacja pochodzi z kolekcji Muzeum Warszawy.
**„Dzienniki z Powstania Warszawskiego”, Wydawnictwo LTW, Łomianki 2020.

Grafika: Kamila Falęcka na podstawie zdjęcia „Czerpanie wody z uszkodzonego wodociągu na skrzyżowaniu ulic Złotej i Zielnej”, Sylwestra Brauna ps. Kris, sierpień 1944, zbiory Muzeum Warszawy.

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.