pt., 02.08.2024

Spektakl

Czytanie performatywne Powstania Warszawskiego, część I – „Paradiso”

W trakcie spotkań aktorzy teatralni na nowo zinterpretują fragmenty dzienników, pamiętników i tekstów literackich opisujące codzienność i los mieszkańców Warszawy w dniach Powstania Warszawskiego. Na podstawie relacji oddane zostaną nastroje Warszawiaków: radość z wybuchu powstania, czas niepokoju, gdy walka się przeciąga, aż po wyczerpanie, zniechęcenie i grozę w obliczu nieuchronnej klęski.

„Paradiso” – w pierwszym z cyklu wydarzeń zostanie opowiedziana historia początku Powstania, pierwszych, pełnych nadziei dni, radości z nadchodzącej walki, która może przynieść wyzwolenie.

Czytania odbędą się przed pawilonem Izby Pamięci w Parku Powstańców Warszawy. Organizowane są we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Reżyseria: Michał Zdunik
Dla kogo: młodzież, dorośli
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program:

Zdjęcie: Stanowisko strzeleckie na balkonie w Alejach Jerozolimskich 22, fot. Sylwester „Kris” Braun, sierpień 1944, zbiory Muzeum Warszawy