niedz., 19.03.2023

Co pradziadkom w duszy grało? | Kultura w II RP

Kiedy dziś mówimy z rozrzewnieniem „lata dwudzieste, lata trzydzieste”, mamy na myśli przede wszystkim znane szlagiery tamtego okresu. Były one jedynie częścią (choć bardzo istotną) tego, co można było wówczas usłyszeć na płytach gramofonowych.

Co tak naprawdę oferowała swoim odbiorcom polska fonografia lat międzywojennych?

Izba Pamięci serdecznie zaprasza na wykład-gawędę poświęconą polskiej fonografii II RP.

Słuchacze dowiedzą się m.in.:

• co trafiało, a co nie mogło trafić na płyty gramofonowe?
  • jak reklamowano płyty i jak zwalczano konkurencję?
  • gdzie się rodziły największe przeboje?
  • …oraz wszystkiego, o co tylko zapytają.

Wykład poprowadzi dr Michał Pieńkowski, filmograf i dyskograf, który na co dzień opiekuje się przedwojennym zbiorem filmowym w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym i popularyzuje najstarsze zabytki filmowe, jednak jego największą pasją jest historia fonografii.

Wykład w ramach cyklu Kultura w II RP.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.