Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 23.04.2023
11:00–13:00

Wycieczka
Izba Pamięci
udział bezpłatny

Bunkry, kanały i pomniki. Wycieczka rowerowa śladami powstania w getcie warszawskim

Napis: Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Muzeum Warszawy na tle zdjęcia chmur dymu

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim zbrojnym oporem, a jednocześnie oporem ludowym – przy znacznym udziale ludności cywilnej popierającej powstańców, którzy 19 kwietnia 1943 roku sprzeciwili się kolejnej akcji deportacyjnej.

Likwidacja getta warszawskiego, rozpoczęta 22 lipca 1942 roku, miała swój tragiczny finał w kwietniu i maju 1943 roku, kiedy przedwojenna dzielnica północna obrócona została w morze ruin. Chociaż kamienic ostańców w północnej części getta zostało niewiele, w przestrzeni tej części Warszawy znaleźć możemy nie tylko ślady granic getta, lecz także pomniki upamiętniające ludzi i ich historie, które zostały pod gruzami miasta.

Opowiemy o biografiach Żydów, którzy związali z Warszawą swoje życie, a śmierć połączyła ich z miastem na zawsze. Wspólnie odkryjemy historię miasta znajdującą się pod współczesnymi chodnikami i ulicami, ukrytą w muranowskich nasypach i wzniesieniach.

Informacje praktyczne

Prowadzi: Olga Szymańska-Snopek

Miejsce zbiórki: ul. Świętojerska 9, przy pomniku granic getta

Liczba osób: 10, obowiązują bezpłatne bilety do pobrania w kasie lub online


Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.