niedz., 22.10.2023

Pokaz filmowy
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Brunatne RFN: „Mali Germanie”

Pokaz filmu dokumentalnego Mali Germanie w reżyserii Franka Geigera i Mohammada Farokhmanesha.

Obraz z 2019 roku, ukazujący współczesne środowisko niemieckiej skrajnej prawicy, dzieli się na dwa segmenty. W części animowanej cofamy się do lat siedemdziesiątych i poznajemy historię Elsy – dziewczynki wychowywanej od małego w duchu volkistowskim przez dziadka, sympatyka narodowego socjalizmu. Elsa patrzy na otaczający świat przez pryzmat germańskich legend i sielskiego, wiejskiego życia, które ma być zniszczone przez czyhające zewsząd zagrożenia, uosabiane głównie przez Żydów i imigrantów. Drugą część filmu wypełniają wywiady z członkami skrajnych ugrupowań, w których przedstawiają oni swoje poglądy na temat wychowania dzieci, preferowanego modelu rodziny, a także stosunku do liberalnej demokracji.

Film, pozbawiony komentarza z offu, jest ostrzeżeniem przed nacjonalizmem. Pokazuje jak łatwo skrajna ideologia może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Przed filmem odbędzie się prelekcja Szymona Woźniaka pt. Ruchy neonazistowskie i volkistowskie we współczesnych Niemczech.

Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

Mali Germanie, reż. Frank Geiger i Mohammad Farokhmanesh, Niemcy 2019, 90 min.

Projekcja w ramach cyklu Brunatne RFN

Dowiedz się więcej o cyklu.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Tygodniem Filmu Niemieckiego

Bilety do pobrania online: bit.ly/3RcSwLr i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Zdjęcie: kadr z filmu Mali Germanie.