śr., 12.02.2020
17:30–19:00
Wykład
Muzeum Woli
5 zł
Archeologia dawnej Warszawy: Flasze, flaszki, flaszeczki – o szklanych butelkach i ich zawartości
Zainteresowanie historyków dawnym szkłem opakowaniowym, czyli przede wszystkim butelkami, wynikło z charakteru materiału zabytkowego. Szklane opakowania często pojawiają się w czasie badań archeologicznych na stanowiskach nowożytnych, szczególnie miejskich.
Szkło stanowi drugą dużą po ceramice kategorię zabytków. Różnorodność form naczyń, ewolucja technologiczna, zmiany rozwiązań technicznych wymuszane przez zmieniające się sposoby używania i różnice regionalne sprawiają, że mogą one służyć do datowania nawarstwień stratygraficznych. To również źródło informacji pomocne w badaniach nad zagadnieniami z zakresu historii gospodarczej, historii kultury oraz dawnego obyczaju.
Wykład poprowadzi Kamila Baturo: jest z wykształcenia archeologiem, członkiem zespołu Pracowni Badań Archeologicznych Muzeum Warszawy. Brała udział w misjach archeologicznych na terenie Polski oraz Bliskiego Wschodu. Od kilku lat zajmuje się szkłem zasobowym, a szczególnie badaniem dawnej wytwórczości szkła gospodarczego na Mazowszu.