Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 02.10.2024
11:00–13:00

Uroczystość
Izba Pamięci
Wstęp wolny

Uroczyste wręczenie medalu „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” pani Wandzie Traczyk-Stawskiej i koncert Raphaela Rogińskiego

Zapraszamy 2 października, w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy do Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na uroczyste wręczenie medalu „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” pani Wandzie Traczyk-Stawskiej ps. „Pączek” i „Atma” – uczestniczce Powstania Warszawskiego, żołnierce AK oraz inicjatorce powstania Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Jak sama mówi:

„Jestem od 1947 roku w czynnej służbie – mam obowiązek żeby ten cmentarz wołał na cały świat „Nigdy więcej wojny”. Bo wojna jest największą tragedią dla ludzkości, szczególnie dla ludności cywilnej. Najważniejsza jest ich osłona przed samolotami, podczas walk w mieście. Trzeba szanować cywilów, bo oni nam bardzo pomagali”.

Uroczystość będzie połączona z koncertem Raphaela Rogińskiego zatytułowanym „Pochłonięta historia”, którego twórczość od wielu lat splata się ważnymi tematami i historiami. Tak więc występ tego artysty w Izbie Pamięci będzie właśnie takim strumieniem wewnętrznych introspekcji.

Raphael Rogiński, fot. Lena Sieczkowska

____________
Raphael Rogiński to urodzony we Frankfurcie nad Menem, gitarzysta, kompozytor, wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od wielu lat jest głęboko związany z kulturą żydowską, czego urzeczywistnieniem była dwa przez niego prowadzone projekty Shofar i Cukunft. Był także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską, takich jak Tikkun, Varshe i Mizrach. Znany jest również z grup Spinalonga i Wovoka. W twórczości Rogińskiego można doszukać wielu różnorodnych wpływów muzycznych w tym tureckich, beduińskich, afrykańskich, lapońskich, perskich, ormiańskich i nie tylko. Łączy to wszystko również z bluesem, rockiem lat 60., muzyką klasyczną i współczesną. Grał muzykę Johanna Sebastiana Bacha na płycie „Rogiński gra Bacha” (wykorzystując preparowaną gitarę), sięgał po twórczość Johna Coltrane’a na albumie „Plays John Coltrane And Langston Hughes African Mystic Music” oraz po kompozycje Henry’ego Purcella na „Plays Henry Purcell”.

W 2023 roku wydał solową płytę „Talàn” na której wybrał się na poszukiwanie korzeni Europy Wschodniej, w rejony obszaru Morza Czarnego: „W czasie komponowania tych utworów poznawałem Morze Czarne fizycznie i duchowo. Zwane kiedyś Morzem Niegościnnym, stało się po jakimś czasie Morzem Gościnnym. W tym przypadku ujarzmiono mitologię, ale gdy tajemnica się rozmyła i spotkały się różne cywilizacje, po jakimś czasie powstały nowe mity” – wspominał Rogiński. Album „Talàn” był szeroko komentowany zarówno w polskiej, jak i zagranicznej prasie. W tym roku artysta został laureatem konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2023, a także opublikował kolejne solowe wydawnictwo pt. „Žaltys” odnoszące się w tytule do węża-ducha opiekującego się domem, a będącego częścią mitologii z pogranicza polsko-litewskiego. Na początku 2024 roku Rogiński powrócił też z nowym zespołem Hizbut Jámm.

____________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wstęp wolny 

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Sala Świadectw w Izbie Pamięci

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową
Zdjęcia na grafice: Wanda Traczyk-Stawska, fot. Tomasz Kaczor / Muzeum Warszawy.

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.