niedz., 20.10.2024

Spotkanie: Śladami Rzezi Woli

Rzeź Woli uznawana jest za największą pojedynczą masakrę ludności cywilnej dokonaną podczas II wojny światowej. W trakcie jej trwania systematycznie mordowano cywilów, palono domy, gwałcono i grabiono. Do dziś jest to zbrodnia nierozliczona: nigdy nie udało się ukarać jej sprawców, w tym SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha, który doczekał spokojnej starości w swojej rezydencji na wyspie Sylt.

W dniach od 5 do 8 sierpnia 1944 roku zamordowano w samym tylko kościele św. Wawrzyńca (i na terenie przykościelnym) kilkuset mieszkańców Woli, w tym rannych w zorganizowanym w podziemiach świątyni punkcie sanitarnym.

W trakcie spaceru historycznego odwiedzimy m.in. kościół św. Wawrzyńca, okolice dawnej fabryki Franaszka, kościół św. Stanisława oraz inne miejsca związane z rzezią Woli.

Na spacer zaprasza Jakub Madejski, varsavianista i przewodnik, absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat współtworzący ze Stowarzyszeniem Masław projekty Tu Było Tu Stało oraz Po Woli do Woli.

UWAGA!
Miejsce zbiorki
: Kościół św. Wawrzyńca

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/25xdn_m8 i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce zbiórki: Kościół św. Wawrzyńca

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania: „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Zdjęcie: Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, 1948 r., Alfred Funkiewicz, zbiory Muzeum Warszawy