Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 01.09.2024
18:00–19:30

Debata
Izba Pamięci
Bezpłatne wejściówki

Skąd się biorą wojny? – debata historyczna

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dobrym momentem do refleksji nad przyczynami powstawania konfliktów zbrojnych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, poświęconej rozważaniom nad genezą wybuchu II wojny światowej. Osią debaty, prowadzonej w Izbie Pamięci przez znamienitych historyków, będzie przypomnienie podejmowanych z końcem lat 30. działań politycznych służących zapobiegnięciu wojnie. Będzie to dyskusja historyczna, w której w roli moderatora wystąpi prof. Piotr M. Majewski, a zaproszonymi gośćmi będą prof. Marcin Zaremba oraz dr Zofia Wóycicka. W trakcie trwania spotkania dopuszczone będą też pytania od publiczności.

Które praktyki dyplomatyczne z dzisiejszej perspektywy możemy uznać za dobre, a które za złe? Czy polityka ustępstw się sprawdza? Jak doświadczenie II wojny światowej wpływa na postrzeganie współcześnie toczących się konfliktów? Czy dążenie do świata bez wojen jest utopią?

Debata odbędzie się w Sali historii Izby, 1 września, o godzinie 18.00. Na wydarzenie obowiązywać będą bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania online lub odbioru w kasie Izby Pamięci.

dr hab. prof. ucz. Piotr Maciej Majewski – historyk związany z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełni stanowisko profesora uczelni. Specjalizuje się w historii Czechosłowacji i stosunkach czesko-niemieckich w XX w. W latach 2009-2017 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odpowiadał za przygotowanie wystawy głównej. Autor książki „Kiedy wybuchnie wojna?” za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike.

dr hab. prof. ucz. Marcin Zaremba – absolwent Wydziałów Historycznego oraz Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się historią społeczną i kulturową. Autor wielu nagradzanych książek, m.in. „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności” i „Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys”. Ponadto autor artykułów historycznych w tygodniku „Polityka” oraz „Gazecie Wyborczej”.

dr Zofia Wóycicka – absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, zajmująca się pamięcią historyczną. Jest laureatką Nagrody Historycznej „Polityki” za książkę „Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, 1944-1950”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program: muzeumwarszawy.pl/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego/

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do pobrania: bit.ly/3Ma5CVW lub w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Partnerem wydarzenia jest czasopismo „Kronika Warszawy”.

Zdjęcie: Tłum ludzi przed budynkiem Poczty Głównej w Krakowie. Widoczne obwieszczenie mobilizacji, 1939 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.