sob., 03.08.2024

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO ODBIORU W PAWILONIE IZBY PAMIĘCI

Projekcja filmu „Portret żołnierza” i spotkanie z Wandą Traczyk-Stawską

Izba Pamięci zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego Portret żołnierza, opartego na wspomnieniach Wandy Traczyk-Stawskiej ps. „Pączek”, która jako nastolatka walczyła w Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia 1944 r. Świat Wandy, dziewczyny u progu dorosłości, zaczyna się rozpadać z powodu wojny. Po latach okupacji, pojawia się w końcu szansa walki. Pierwsze o czym pomyślała: – Potrzebuję broni…

Dzieło, składające się z mnóstwa rzadkich materiałów filmowych oraz zdjęć uchwyconych podczas Powstania Warszawskiego, przeplatane jest wypowiedziami bohaterki, które pomagają nam uzmysłowić sobie trudy życia pod okupacją. Pomagają również zrozumieć silną potrzebę odwetu za terror zadany jej miastu oraz masakry niewinnych cywilów. Mając zaledwie 17 lat, Wanda chwyciła za broń u boku Armii Krajowej, by walczyć z Niemcami twarzą w twarz i by przekonać się – jak sama mówi – „kto jest lepszy, szybszy, odważniejszy i komu sprzyja szczęście.”

Przed projekcją kilka słów wstępu wygłosi reżyserka dzieła – Marianna Bukowski, a zaraz po seansie odbędzie się spotkanie z bohaterką filmu, Wandą Traczyk-Stawską. Spotkanie poprowadzi Szymon Smolnicki-Woźniak.

Portret Żołnierza, reż. Marianna Bukowski, Polska, Wielka Brytania 2015 r., 58 min.

Bilety do odbioru w pawilonie Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „80 spotkań wokół Cmentarza Powstańców Warszawy”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy. Sprawdź program: muzeumwarszawy.pl/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego/

Zdjęcie: materiały dystrybutora